Prečo prestať fajčiť?  Choroby spôsobené fajčením zabijú polovicu fajčiarov, a to v priemere o 15 rokov skôr, ako keby nefajčili. Fajčenie poškodzuje všetky časti vášho tela a spôsobuje tiež choroby, ku ktorým patria nádorové ochorenia, choroby srdca a ciev, choroby pľúc, a pravdepodobnejšie sú tiež poruchy štítnej žľazy.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo vyfajčiť poslednú cigaretu, sú teda predovšetkým výrazné pozitívne účinky na vaše zdravie, ktoré sa objavia už počas niekoľkých hodín. Ďalšie zmeny zdravotného stavu nasledujú v priebehu niekoľkých mesiacov a prejavujú sa zlepšením chuti, zmiernením kašľa a kýchania. Dochádza tiež k postupnej redukcii rizika kardiovaskulárnych a onkologických ochorení v priebehu ďalších rokov. Čím skôr prestanete fajčiť, tým väčšiemu riziku sa vyhnete.

Jedným z hlavných omylov fajčiarov je strach z nikotínu. Nikotínu sa však nemusíte báť. Strach by ste mali mať z ďalších látok, ktoré sú obsiahnuté v cigaretovom dyme a ktoré pôsobia agresívne na vaše zdravie. Rozhodnutie prestať fajčiť má zásadný význam pre váš životný štýl a aj pre vaše zdravie.

Aké zlepšenie na sebe spozorujete?

20
minút
po poslednej cigarete

Krvný tlak a búšenie srdca sa vracia späť k normálu

8
hodín
po poslednej cigarete

Množstvo oxidu uhoľnatého v krvi sa znižuje na polovicu

24
hodín
po poslednej cigarete

Riziko infarktu myokardu klesá, pľúca sa zbavujú zvyšku dymu a hlienu

48
hodín
po poslednej cigarete

Chuť a čuch sa zlepšujú, obnovujú sa chuťové nervové zakončenia

72
hodín
po poslednej cigarete

Dýchanie je ľahšie, priedušky si môžu odpočinúť

2
týždne
po poslednej cigarete

Kašeľ a únava slabnú, dych sa stabilizuje aj pri chôdzi

1
mesiac (až 9 mesiacov)
po poslednej cigarete

Priedušky stabilne fungujú, zmizli problémy s dýchaním

5
rokov
po poslednej cigarete

Riziko rakoviny pľúc kleslo na polovicu

10
rokov (až 15 rokov)
po poslednej cigarete

Priemerná dĺžka života sa začína rovnať ľuďom, ktorí nikdy nefajčili

Je zrejmé, že pre vaše telo je fajčenie veľmi škodlivé. Skončiť s fajčením však má okrem pozitívneho vplyvu na zdravie aj rad ďalších prínosov. Spočítajte si tiež, koľko peňazí denne ušetríte, keď si nekúpite cigarety. Predstavte si, čo si za takto ušetrené peniaze môžete kúpiť.

 

Kalkulačka

Zdroje

http://www.niquitin.fr/Les-benefices-de-larret-du-tabac-pour-votre-sante.htm
http://www.nhs.uk/Livewell/smoking/Pages/Betterlives.aspx

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Oznámením nežiaducich účinkov môžete prispieť k získaniu viacerých informácií o bezpečnosti tohto prípravku. Ak sa u vás vyskytne podozrenie na ktorýkoľvek z nežiaducich účinkov, aj z takých, ktoré nie sú uvedené v príbalovej informácii, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nežiaduce účinky môžete oznamovať e-mailom na CSCICZSafety@perrigo.com na tejto adrese radi prijmeme aj akékoľvek otázky o tomto liečivom prípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List