Existuje mnoho špecifických skupín fajčiarov, ktoré môžu byť viac ohrozené negatívnymi vplyvmi fajčenia ako iné skupiny.

K nim nesporne patrí aj tehotné ženy, ktoré fajčením ovplyvňujú nielen seba, ale tiež svoje nenarodené dieťa. Fajčenie v tehotenstve môže spôsobiť napríklad nízku pôvodnú váhu dieťaťa, predčasný pôrod, ba dokonca náhlu smrť dieťaťa ešte pred narodením.

01

V čom spočíva najväčšie riziko?

Ak ste práve v inom stave alebo ešte len uvažujete o založení rodiny, mali by ste vedieť, že nikotín nie je pre plod úplne neškodný, ako sa mnohé ženy domnievajú. Jeho nebezpečenstvo spočíva predovšetkým v jeho vysokej návykovosti. Stáva sa tým, čo vás núti ďalej fajčiť. A pre vaše dieťa predstavuje hrozbu predovšetkým počas posledných troch mesiacov tehotenstva, keď sa vyvíja jeho mozog.

02

Nielen nikotín škodí vášmu nenarodenému dieťaťu

A nielen nikotín škodí dieťaťu. Fajčenie je pre plod devastujúce po celý čas tehotenstva. Plod sa dusí obrovským množstvom oxidu uhoľnatého a pôsobia naň toxické a mutagénne látky obsiahnuté v tabakovom dyme. Výsledkom môžu byť deti, ktoré sa narodia so závislosťou od nikotínu. Dnes u nás po celé tehotenstvo fajčí zhruba 13 % žien. Asi 20-30 % tehotných žien-fajčiarok prestane fajčiť počas tehotenstva, ale až 70 % z nich sa k fajčeniu vráti ešte v priebehu tehotenstva alebo po narodení dieťaťa.

03

Ako zabrániť negatívnym vplyvom?

Aby ste zabránili negatívnym vplyvom na vaše dieťa, mali by ste prestať fajčiť optimálne ešte pred otehotnením. Ideálne je prestať s fajčením rok pred plánovaným počatím, a to tak pre ženu, ako pre muža. Ak už ste tehotná a stále fajčíte, mali by ste s odvykaním začať čo najskôr, aby ste v posledných troch mesiacoch tehotenstva ani nefajčili, ani neužívali nikotín. Robíte to nielen pre seba, ale aj pre svoje dieťa.

04

A po pôrode?

Cigaretový dym je škodlivý pre dieťa aj po narodení, preto je dôležité vychovávať deti v nefajčiarskom prostredí. U detí vystavených pasívnemu fajčeniu je väčšia pravdepodobnosť hospitalizácie s dýchacími problémami počas prvých troch rokov ich života.

Zdroje

http://www.niquitin.fr/Cigarette-et-grossesse.htm
https://www.cdc.gov/reproductivehealth/maternalinfanthealth/tobaccousepregnancy/
http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/smoking-pregnant.aspx
Kouření a těhotenství, SLZT, 2012

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Oznámením nežiaducich účinkov môžete prispieť k získaniu viacerých informácií o bezpečnosti tohto prípravku. Ak sa u vás vyskytne podozrenie na ktorýkoľvek z nežiaducich účinkov, aj z takých, ktoré nie sú uvedené v príbalovej informácii, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nežiaduce účinky môžete oznamovať e-mailom na CSCICZSafety@perrigo.com na tejto adrese radi prijmeme aj akékoľvek otázky o tomto liečivom prípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List