Mýty o nikotíne a o odvykaní od fajčenia

Dôležitým krokom k zbaveniu závislosti od fajčenia je poznať svojho nepriateľa. Keď viete, proti čomu bojujete, je oveľa ľahšie uspieť. Preto si prečítajte všetko, čo by ste mali vedieť o závislosti od cigariet a od nikotínu.

Nikotín je látka, ktorá vás robí závislými od cigariet. Preto je dobré vedieť, ako to vlastne funguje.

Nikotín je chemická látka, ktorá spôsobuje, že je vám fajčenie príjemné a, žiaľ, aj návykové. Táto látka sa prirodzene vyskytuje v rastline tabaku. Pri vdýchnutí cigaretového dymu ide veľké množstvo látok vrátane nikotínu do vašej ústnej dutiny. Odtiaľ sa nikotín prostredníctvom krvi dostáva do mozgu, a to v priebehu 7 až 10 sekúnd. Ide o tzv. nikotínový shoot. V mozgu spúšťa nikotín uvoľňovanie iných chemických látok, ktoré vám na krátky okamih navodia pocit radosti a relaxácie. Rýchla cesta do mozgu spôsobí až nával potešenia.

Keď fajčíte dlhší čas, mozog je na príjem nikotínu zvyknutý a čaká naň. Pokým pravidelne vdychujete nikotín, pre váš mozog je všetko v poriadku. Len čo však prestanete fajčiť a vaše receptory nedostanú svoju dávku nikotínu, začnú sa naň „pýtať“. A to je dôvod, prečo máte chute a objavujú sa u vás abstinenčné príznaky, akými sú podráždenosť a nepokoj, ktoré môžu nabúrať vašu vôľu prestať fajčiť.

01

Pravda o nikotíne:

Nikotín je príčinou rakoviny a iných zdravotných ťažkostí

V skutočnosti cigareta obsahuje – okrem nikotínu – viac ako 4 000 chemických látok, pričom najmenej 50 z nich môže zvýšiť riziko vzniku závažného ochorenia, akým je napr. práve rakovina.

To je však tiež jedným z dôvodov, prečo môžeme nikotín použiť na liečbu závislosti vo forme nikotínových náhradiek. Tento typ liečby nahradí nikotín z cigariet terapeutickým nikotínom podávaným napr. ako náplasti alebo pastilky NiQuitin. Tento spôsob užívania nikotínu je bezpečnejší, pretože už neinhalujete iné škodlivé chemické látky z cigariet. Terapeutický nikotín znižuje pokušenie fajčiť, čo vám umožní ľahšie znížiť počet vyfajčených cigariet alebo vám pomôže úplne prestať fajčiť.

02

Mýty o nikotíne

Mýtus :

Nikotín spôsobuje rakovinu

Pravda :

Nie je preukázané, že by bol karcinogénny samotný nikotín. Je však známe, že tabakový dym obsahuje viac ako 4 000 chemických látok spôsobujúcich rakovinu.

Mýtus :

Nikotín spôsobuje aj ďalšie ochorenia

Pravda :

Opäť je to cigaretový cigaretový dym, ktorý obsahuje veľké množstvo toxínov. Práve ony privádzajú do tela škodlivé látky a sú zdrojom najrôznejších chorôb.

Mýtus :

Nikotín spôsobuje zažltnutie zubov a nechtov

Pravda :

To, čo spôsobuje sfarbenie zubov a nechtov, je decht, a nie nikotín.

Mýtus :

NRT je rovnako nebezpečné ako fajčenie

Pravda :

Nikotín v prípravkoch NRT sa na rozdiel od cigaretového nikotínu vyrába regulovanými farmaceutickými postupmi.

Mýtus :

NRT je škodlivejší ako fajčenie, pretože si vytvárame závislosť od nikotínu

Pravda :

NRT poskytuje telu dávku nikotínu kontrolovane.

Mýtus :

Nikotín je umelo vyrobená látka

Pravda :

Nikotín je látka, ktorá vzniká prirodzene v rastline tabaku.

03

Najčastejšie mýty
o odvykaní od fajčenia

Odvykanie sa predraží

Hoci nikotínové náplasti a doplnky stravy, ktoré ľuďom pomáhajú skoncovať so zlozvykom, sú pomerne drahé, výsledná suma rozhodne neprevýši vaše výdavky na predražené cigarety.

Keď teraz skoncujete s fajčením, vášmu telu už to po tých rokoch nijako nepomôže

Zbaviť sa akéhokoľvek zlozvyku vám môže vždy jedine prospieť. Už jeden rok bez cigarety znižuje riziko ochorenia srdce až o polovicu. Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť.

Odvykanie má negatívny vplyv na váš pracovný výkon

V skutočnosti je to práve naopak. Fajčiari sú pre svoju závislosť a potrebu pravidelne si zapáliť menej koncentrovaní a horšie sa sústreďujú. Navyše stále odbiehajú od práce za svojou cigaretou, a tak nie sú vonkoncom takí výkonní ako nefajčiari.

Vodná fajka je zdravšia ako cigarety

Na základe niekoľkých štúdií bolo dokázané, že pri fajčení vodných fajok sa ľudia vystavujú prinajmenšom rovnakým rizikám a rovnakému množstvu škodlivých a karcinogénnych látok ako pri fajčení cigariet.

Koniec s fajčením je bezvýhradne spojený so zvýšením telesnej hmotnosti

Náhly nedostatok nikotínu rozhodne nespôsobuje tučnotu. Dôvodom toho, že niektorí ľudia následne skutočne priberú, je, že svoju závislosť od fajčenia vymenia za sústavné prejedanie.

Zdroje

http://www.nhs.uk/Livewell/smoking/Pages/stop-smoking-treatment-myths.aspx
http://www.niquitin.fr/Tout-savoir-sur-la-cigarette-et-la-dependance-a-la-nicotine.htm

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Oznámením nežiaducich účinkov môžete prispieť k získaniu viacerých informácií o bezpečnosti tohto prípravku. Ak sa u vás vyskytne podozrenie na ktorýkoľvek z nežiaducich účinkov, aj z takých, ktoré nie sú uvedené v príbalovej informácii, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nežiaduce účinky môžete oznamovať e-mailom na CSCICZSafety@perrigo.com na tejto adrese radi prijmeme aj akékoľvek otázky o tomto liečivom prípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List