Ak patríte k fajčiarom, ktorí sa už opakovane neúspešne pokúšali skončiť s fajčením, skúste našich 10 tipov, ako konečne dosiahnuť víťazstvo.

01

Prečo chcete prestať fajčiť?

Prvý krok, ktorý musíte urobiť na ceste k víťazstvu nad cigaretami, je uvedomiť si pravý dôvod, prečo chcete prestať fajčiť. Chce to vaša rodina? Naliehajú na vás priatelia? Alebo je vaším vlastným želaním stať sa nefajčiarom? Ak chcete úspešne prestať fajčiť, musí to byť vaša vlastná motivácia, ktorá vás poháňa. Pomôcť vám môže, keď si spíšete dôvody a vystavíte ich na viditeľnom mieste tak, aby vám pripomínali, prečo ste sa rozhodli prestať fajčiť.

02

V akých situáciách fajčíte?

Fajčíte najčastejšie po jedle alebo večer v bare s priateľmi? Pripravte sa na tieto situácie, aby bolo pre vás ľahšie vyrovnať sa s chuťou na cigaretu. V prvých dňoch bez cigarety sa snažte vyhnúť sa kritickým chvíľam úplne a pripravte si náhradné riešenie pre situácie, keď ste boli zvyknutí fajčiť. Jedným z príkladov môže byť vypitie pohára vody po jedle namiesto zapálenia cigarety.

03

Stanovte si dátum, kedy prestanete

Vyberte si deň, keď s fajčením prestanete, a pripravte sa naň. Vnímajte ho ako deň, keď sa začína vaša sloboda a nový život bývalého fajčiara.

04

Zbavte sa všetkého, čo vám pripomína fajčenie

Nedajte si pokaziť snaženie vecami, ktoré vám neustále pripomínajú fajčenie. Zbavte sa svojich cigariet, popolníkov a zapaľovačov. Nezabudnite ich odstrániť zo všetkých miest, kde ste zvyknutí fajčiť. Odstráňte tiež zápach zo svojho oblečenia a domova.

05

Povedzte svojej rodine a priateľom, že prestávate fajčiť

Hoci rozhodnutie prestať fajčiť je len vaše, zverte sa s ním rodine a blízkym, ktorí vám môžu pomôcť zostať pozitívnymi a motivovanými v ťažkých chvíľach.

06

Dajte si písomný záväzok, že prestávate fajčiť

Tým, že si svoj cieľ napíšete, stane sa pre vás záväzným a bude vás viac motivovať vo vašej snahe. Ak pocítite potrebu fajčiť, pripomeňte si svoj vlastný záväzok a dodajte si silu pokračovať. Najjednoduchšie je použiť papier, ale ak neradi píšete, nahrajte si zvukovú správu alebo si nakrúťte osobné video.

07

Zapojte sa do skupiny, komunikujte svoje rozhodnutie a svoj boj s cigaretami

Ak sa o svoj záväzok podelíte s ďalšími ľuďmi, jeho porušenie sa môže pre vás stať oveľa ťažšie. Vaši priatelia, ale aj cudzí ľudia vám môžu dodať podporu a pripomínať, prečo ste sa rozhodli prestať fajčiť. Zverejnite svoje rozhodnutia na internete. Podeľte sa s ním so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach alebo si založte svoj vlastný blog.

08

Vyberte si terapiu

Zvoľte si, či prestanete fajčiť zo dňa na deň, alebo budete fajčenie postupne obmedzovať. Vyberte si, aké lieky či prípravky budete používať. Pri ich výbere vám môže pomôcť lekár alebo lekárnik a mali by vždy zodpovedať stupňu vašej závislosti.

09

Nehanbite sa vyhľadať pomoc

Ak na to sami nestačíte, vyhľadajte odborné pracovisko (centrá pre odvykanie fajčeniu) alebo navštívte špecializovanú lekáreň. Odborníci vám môžu poradiť efektívne a preukázateľne účinné stratégie na podporu odvykania fajčeniu. Môžete tiež zavolať na Národnú linku pre odvykanie fajčeniu (800 350 000), kde vám vyškolení konzultanti ochotne odpovedia na všetky otázky spojené s fajčením a s odvykaním fajčeniu.

10

Nevzdávajte sa

Aj porušenie plánu berte pozitívne a poučte sa. Relaps je u fajčiarov pomerne častý a väčšina potrebuje viacero pokusov, než definitívne prestane fajčiť. Uvedomte si, že nie ste zasa späť na začiatku! Skúsili ste, že môžete prestať fajčiť aspoň na niekoľko dní. Môžete sa poučiť z chýb, ktoré sa stali, zahrnúť ich do svojho plánu a vziať ich do úvahy pri ďalšom pokuse.

Zdroje

http://www.nhs.uk/Livewell/smoking/Pages/Motivateyourself.aspx
http://www.niquitin.fr/Methodes-pour-arreter-de-fumer.htm

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Oznámením nežiaducich účinkov môžete prispieť k získaniu viacerých informácií o bezpečnosti tohto prípravku. Ak sa u vás vyskytne podozrenie na ktorýkoľvek z nežiaducich účinkov, aj z takých, ktoré nie sú uvedené v príbalovej informácii, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nežiaduce účinky môžete oznamovať e-mailom na CSCICZSafety@perrigo.com na tejto adrese radi prijmeme aj akékoľvek otázky o tomto liečivom prípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List