Napriek tomu, že ženy túžia po krásnej pleti, vitálnej postave a po zdravo pôsobiacom zovňajšku, až jedna štvrtina českých žien neodolá cigaretám. Najviac pravidelných fajčiarok pritom je v produktívnom veku 33 – 44 rokov.

01

Fajčenie a pokožka

Nikotín okráda vašu pleť o kyslík a o vitamín C, hlavné zdroje kolagénu a elastínu. Vaša pleť tak stráca pevnosť, pružnosť a mladistvý vzhľad, navyše pomalšie odvádza škodlivé látky, pretože dochádz k spomaleniu regeneračných procesov. Pleť fajčiarok býva preto často sivá, objavujú sa na nej pigmentové škvrny a nerovnomernosti, teda skoršie a hlbšie vrásky.

02

Fajčenie verzus vlasy, nechty a zuby?

Fajčením sa zrýchľuje proces starnutia. Vlasy strácajú lesk, nielenže sa štiepia končeky, ale narušená je celá štruktúra vlasu. Preto celkovo vyzerajú slabé, jemné a často sa lámu. Cigarety navyše prispievajú aj k rýchlejšiemu šediveniu alebo k vypadávaniu vlasov úplne. Podobné následky zanecháva fajčenie aj na nechtoch. Fajčiarom sa častejšie lámu a praskajú. Úplne bežné je tiež ich žltnutie. To isté platí aj na zuby. Zažltnutý úsmev, zubné kazy, paradontóza a nepríjemný dych, to sú príznaky typické pre dlhoročné fajčiarky.

03

Hormonálne problémy a neplodnosť

Ženy-fajčiarky mávajú väčšie ťažkosti s otehotnením. Problémom je narušenie procesu ovulácie a schopnosti maternice prijať vajíčko, ktorých majú fajčiarky v tele zvyčajne menej ako nefajčiarky, Samozrejme, nebezpečné je tiež fajčenie počas tehotenstva.Fajčiarky sa tiež dočkajú predčasnej menopauzy a majú počas nej väčšie problémy. Veľkému riziku sa vystavujú aj ženy, ktoré fajčia a zároveň užívajú hormonálnu antikoncepciu. Môžu sa tu veľmi výrazne prejaviť vedľajšie účinky, akými sú vyšší krvný tlak alebo upchanie ciev a infarkt. Kardiovaskulárne choroby postihujú fajčiarky aj 2x viac ako nefajčiarky. Najrizikovejšou skupinou sú podľa odborníkov ženy nad 35 rokov.

04

Nádorové ochorenia

Rakovina, najväčší strašiak všetkých, nielen fajčiarov. Predovšetkým rakovina pľúc je pre fajčiarov veľmi riziková, toto ochorenie je takmer v 90 % prípadov následkom pravidelného fajčenia. Ženám-fajčiarkam hrozí až 5x vyššie riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny ako nefajčiarkam. Nebezpečenstvo vzniku rakoviny prsníka je podľa odborných štúdií u fajčiarok vyššie až o 75 %. Počet vyfajčených cigariet denne môže mať navyše v prípade nádorového ochorenia vplyv na pravdepodobnosť prežitia.

Zdroje

http://www.kurakova-plice.cz/koureni_cigaret/kurak-a-koureni/zeny-a-koureni/33-koureni-u-zen-a-specificke-pusobeni-na-zensky-organismus.html

 
Omega Pharma
 

OMEGA PHARMA a.s.
Vídeňská 188/119 d
619 00 Brno - Dolní Heršpice
Česká republika

 

Oznámením nežiaducich účinkov môžete prispieť k získaniu viacerých informácií o bezpečnosti tohto prípravku. Ak sa u vás vyskytne podozrenie na ktorýkoľvek z nežiaducich účinkov, aj z takých, ktoré nie sú uvedené v príbalovej informácii, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nežiaduce účinky môžete oznamovať e-mailom na CSCICZSafety@perrigo.com na tejto adrese radi prijmeme aj akékoľvek otázky o tomto liečivom prípravku.

Privacy Notice | Cookie Statement | Cookie List